Na co warto zwrócić uwagę urządzając pokój dla alergika
O tym, jak alergia u dziecka potrafi być dokuczliwa, doskonale wiedzą rodzice uczulonych maluchów. Codziennie zachodzą oni w głowę, w jaki sposób w pokoju dla alergika ograniczyć ilość alergenów. Z racji tego, że większość cierpiących na alergię Polaków jest uczulona na kurz i roztocza, prędzej czy później przychodzi czas, w którym rodzice są zmuszeni do wprowadzenia zmian w pokoju alergika na takie, które przysłużą się zdrowiu malucha. Oto 10 praktycznych rad, które pomogą, zagubionym w gąszczu sprzecznych informacji, rodzicom i ułatwią urządzenie pokoiku dla małego alergika.
1. Postaw na minimalizm
Wyobrażasz sobie pokój dziecięcy jako przestrzeń z niezliczoną ilością dekoracji, obrazków i zabawek? Jeśli twoje dziecko jest alergikiem musisz o tym zapomnieć. Urządzając pokoik kieruj się maksymą: im mniej, tym lepiej. Wszystkie przedmioty zbierają kurz, a wiele z nich bywa siedliskiem roztoczy, dlatego z pokoju uczulonego dziecka pozbądź się bibelotów, a liczbę mebli, które przecież też zbierają kurz, ogranicz do niezbędnego minimum. Unikaj przy tym mebli tapicerowanych, gdyż tapicerka również może stać się siedliskiem roztoczy. Zabawki chowaj do szafek, pudełek, czy skrzynek.
2. Maluj farbą dla alergików
Najlepiej, by ściany pokoiku alergika były gładkie, bo w zakamarkach zbiera się kurz. Zamiast tapet, wybierz specjalną farbę. Idealna jest taka bez formaldehydu w składzie. Za bezpieczne dla alergików uznaje się farby antyalergiczne, wodorozcieńczalne i fotokataliktyczne. Zastosowanie tych ostatnich daje pewność, że na ścianie nie pojawią się roztocza ani grzyb. Jeśli nie czujesz się mocny w czytaniu etykiet poszukaj farb z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub skonsultuj się z pracownikiem marketu budowlanego, który chętnie udzieli nam fachowej porady. Godne polecenia mogą być farby Beckers Designer Colour oraz Beckers Designer White, które mają zerową zawartość Lotnych Związków Organicznych (przyczyniających się do reakcji uczuleniowych). Dzięki zastosowaniu tych farb uzyskamy efektowne wnętrze bezpieczne dla alergika.
3. Odkurzaj i wietrz regularnie
W przypadku pokoju dla alergików czystość pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale i zdrowotną. Jeśli tylko zastosujesz się do pierwszej rady i postawisz na minimalizm, sprzątanie nie będzie bardzo uciążliwe ani czasochłonne. A wysprzątany pokoik odwdzięczy się zmniejszeniem duszności u dziecka. Koniecznie kup odkurzacz z filtrem HEPA, najlepiej z oznaczeniem H13 lub H14. Taki filtr potrafi wyłapać roztocza. Oczywiście pod warunkiem, że jest regularnie wymieniany. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę powietrza w pokoju. Jeśli obniżysz ją do mniej niż 21 stopni, znacznie ograniczysz rozwój roztoczy. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, które powinno trwać 5-10 minut. Rodzice dzieci uczulonych na kurz dobrze wiedzą, że również najlepiej wietrzyć pokój zawsze po deszczu (oczywiście tylko w przypadku, jeśli dziecko nie jest dodatkowo uczulone na grzyby i pleśnie). Eksperci rekomendują, by na wsiach wietrzyć pokój wieczorem, a w dużych miastach – raczej rano, gdy powietrze jest najczystsze.
4. Wybierz łóżko z drewna lub metalu
W pokoju małego alergika sprawdzi się łóżko zrobione z metalu lub naturalnego, dobrego jakościowo drewna. Drewno nie ma właściwości alergizujących i zbiera mniej kurzu niż inne materiały. Oczywiście należy sprawdzić, czy farba, którą zostało pomalowane lub preparat konserwujący jest bezpieczny dla uczuleniowców. Dobrze, by łóżko miało nóżki, które pozwolą regularnie pod nim odkurzać. Warto wiedzieć, że alergikom będzie spać się lepiej na podniesieniu, górze łóżka piętrowego lub antresoli, bo przez to, że cząsteczki kurzu opadają w dół, na górze powietrze jest czystsze.
5. Zmień materac na syntetyczny
Wybierając materac dla dziecka zrezygnujmy z tych wypełnionych gryką, kokosem, trawą morską, słomą, bawełną, lnem lub włóknami palmowymi. Te wypełniacze potrafią mocno uczulać, dlatego zdecydujmy się na kupno materaca wykonanego z tworzywa syntetycznego. Najlepiej sprawdzi się materac piankowy, bo wiele osób uczulonych jest także na lateks. Należy również pamiętać o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu materaca. Warto dodatkowo dokupić pokrowiec antyalergiczny lub antyroztoczowy (wybór zależy od tego, na co konkretnie uczulone jest dziecko). Specjalista z firmy ALERGIKA poleca używanie pokrowca antyroztoczowego, który ze względu na swe właściwości tworzy barierę izolującą materac od materiału organicznego powstającego w czasie snu (np. złuszczającego się naskórka), stanowiącego główną pożywką dla roztoczy. Pokrowiec łatwo upierzemy a jeśli go nie będzie to nawet najlepszy materac po jakimś czasie stanie się siedliskiem pasożytów.
6. Długo pierz pościel
Kołdra i poduszka, podobnie jak materac, powinny być wykonane z materiałów sztucznych i powleczone pokrowcami antyalergicznymi lub antyroztoczowymi. Jeśli zaś chodzi o prześcieradła, sprawdzą się te uszyte z lnu. Pościel dla alergika powinno się dać uprać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Aby doszczętnie pozbyć się roztoczy poduszka i kołdra powinny być prane co najmniej przez godzinę. Takie pranie pościeli powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu.
7. Lepiej zrezygnuj z dywanu
Gołe podłogi i gołe ściany to rozwiązanie powszechnie polecane w pokoju dla alergika. O to, czy „jedyne słuszne” spierają się nawet lekarze. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z dywanu w pokoju dziecka, wybierz akrylowy lub ewentualnie specjalną wykładzinę dla alergików. Producenci zapewniają, że są one odporne na pleśń i rozwój roztoczy. Pamiętaj, że zamiast dywanu możesz też położyć na podłodze bawełniane chodniczki, które łatwo wyprać i na których dziecko może się bawić. Prosta w utrzymaniu czystości jest mata piankowa, która doskonale izoluje od podłogi.
8. Zastąp zasłony roletami
Zasłony, ciężkie narzuty, baldachimy a nawet firanki mają to do siebie, że gromadzą kurz. Zamiast nich w oknie pokoiku dla małego alergika warto zamontować rolety. Je także należy regularnie odkurzać i przynajmniej raz dziennie przecierać wilgotną ściereczką. Przed zakupem rolet, warto zwrócić uwagę na to, czy zawierają atest higieniczny. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki, zainwestuj w siatkę pyłkową do okien. Na czym polega takie rozwiązanie? W ramy okna wpinasz specjalny filtr pyłkowy, który w każdej chwili możesz łatwo wyczyścić. Trzeba go tylko wymontować z okna i spłukać pod bieżącą wodą.
9. Zadbaj o bezpieczne zabawki
Pluszowe maskotki to siedlisko pleśni i roztoczy. Idealnie byłoby więc ograniczyć ilość pluszaków do minimum i zastąpić je łatwymi do czyszczenia drewnianymi lub plastikowymi zabawkami z atestami. Każde dziecko ma jednak swoją ukochaną przytulankę. Co zrobić, by ta nie szkodziła zdrowiu naszej pociechy? Należy ją często prać, a – raz na jakiś czas – umieszczoną w woreczku foliowym zabawkę zamrażać na noc w zamrażarce, a rano uprać, aby spłukać z niej martwe roztocza. Tak samo jak pluszowe zabawki można potraktować poduszki, gdyż z tak niską temperaturą roztocza i pleśń nie mają szans wygrać.
10. Książki zamknij w witrynie
Trudno wyobrazić sobie, by bajki zniknęły z pokoiku dziecka. Z racji tego, że książki zbierają kurz, a pokoju alergika powinny one być zostać zamknięte. Na szczęście nie muszą być głęboko ukryte w pudłach czy szafkach. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają alergikom cieszyć się z widoku książek. Można postawić je np. w estetycznych witrynkach lub specjalnych biblioteczkach.