Która podłoga do pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej

Naturalne drewno, panele, wykładzina a może pianka? Jaka podłoga do pokoju pociechy będzie najlepsza? Odpowiedź na pytanie co wybrać wcale nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest bowiem, czy mieszkanie jest zimne, czy ciepłe. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim wieku jest dziecko i czy przypadkiem nie cierpi na alergie. Podłoga do pokoju dziecięcego powinna być nie tylko estetyczna, ale też odpowiednio miękka, ciepła i łatwa do utrzymania czystości. Dodatkowo materiał, z którego została wykonana, nie może uczulać naszej pociechy. Ideały jednak nie istnieją. Oto plusy i minusy rozwiązań powszechnie stosowanych w pokoikach dziecięcych.

Podłoga dla malucha – ważne atesty

Podłoga w pokoju dziecięcym to centrum świata malucha. Główne miejsce zabaw, płaszczyzna do raczkowania i stawiania pierwszych kroków. To także idealny amortyzator licznych upadków. Nie może zatem być tylko estetyczna. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Właśnie dlatego musi być stabilna, łatwa w utrzymaniu czystości i wykonana z materiałów, które posiadają atesty. Jakie? Najważniejsze to „Produkt z Atestem” Państwowego Zakładu Higieny, który oznacza to, że skład chemiczny jest bezpieczny dla najmłodszych. Oraz atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zwany certyfikatem hipoalergicznym, który dobrze znany jest rodzicom wszystkich małych alergików. 

Podłoga drewniana do pokoju dziecięcego

Wyeksponowana podłoga w pokoju dziecięcym z lśniącym drewnianym parkietem w pokoju dziecięcym
Podłoga do pokoju dziecięcego z drewna urzeka swą ponadczasowością i naturalnym pięknem.
Instagram: @lyydia.em oraz @parkiet_studio

Plusem drewnianych podłóg jest to, że pięknie wyglądają, pasują do każdego wnętrza i są trwałe. W dodatku, jako materiał naturalny, nie uczulają. Drewno dzięki temu, że się nie elektryzuje, nie zbiera łatwo kurzu. Ma też dobry wpływ na powietrze, bo nie pochłania wody a oddaje ją pod postacią pary. Gwarantuje to lepsze nawilżenie w pomieszczeniu. Lepsze nawilżenie powietrza zaś ułatwia maluchom oddychanie. Rodzajów drewna jest wiele eksperci na podłogę do pokoju dziecięcego polecają szczególnie jesion i dąb, albo modne ostatnio egzotyczne gatunki drewna. To nie są czasy, w których podłogi drewniane tygodniami układa się z kilkunastocentymetrowych klepek. W marketach budowlanych można kupić całe deski podłogowe. Niektóre z nich producenci opisują jako te przeznaczone na podłogę do pokoi dziecięcych. Czy to chwyt reklamowy, który podbija cenę? W większości przypadków nie. Deski drewniane do dziecięcych pokoików pomalowane są nieuczulającymi lakierami z atestem i są precyzyjniej wyszlifowane.

Minusem drewna na pewno jest wysoka cena. Niestety to nie jedyna wada. Cieniem na drewnianej podłodze może położyć się uczulający i drażniący lakier. Za niedogodność powszechnie uważa się także podatność na zarysowania. Dzieci skaczą, rzucają zabawkami, biegają a takie zachowania pozostawiają ślady. Oczywiście i na to jest metoda. Gdy drewniana podłoga się zniszczy, można ją cyklinować i na nowo pokryć lakierem. Ale to, wiadomo, wiąże się z kolejnymi kosztami.  

Panele podłogowe w pokoju dziecka

Panele podłogowe w pokoju dziecięcym, które są tłem dla miękkiego dywanu i mebli
Panele podłogowe w połączeniu z dywanem to niezawodny duet. Jest najczęściej spotykany jako praktyczna podłoga do pokoju dziecięcego
Fot: @witan_centrum_podlog; Kachel Interior Design oraz www.noyadesign.pl

Plusem, znacznie tańszych od drewna, paneli jest nie tylko ich cena. Są trwałe, mają wiele wzorów i różne stopnie twardości. Dzięki wielu wariantom paneli, urządzając dziecięcy pokoik możemy wybierać i przebierać. Do wyboru są nie tylko te do złudzenia przypominające różne rodzaje drewna, ale także we wzory: zwierzątka, kwiatki, czy postaci z bajek. Nie ma się też co obawiać, że przez panele podłoga będzie zimna. Jeśli nasze mieszkanie mieści się na parterze lub z jakichkolwiek innych powodów w domu jest raczej chłodno pod panele można podłożyć gruby podkład, co stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Także dywan, czy piankowa mata w miejscu, w którym dziecko szczególnie lubi się bawić zapewnią maluchowi przyjemne ciepło.

Jeśli wybierzemy te laminowane odkryjemy ich zaskakującą odporność na zarysowania. Mimo to pod krzesło, którym nasz maluch jeździ po całym pokoju warto podłożyć specjalną, dostępną w sklepie IKEA matę. Można też zmienić kółka w fotelu na kauczukowe, czy też gumowe do paneli.

Minus, szczególnie widoczny przy ciemnych panelach, to łatwo osiadający kurz i trudność w utrzymaniu idealnej czystości. Nie każdy też jest zadowolony z efektu estetycznego, zwłaszcza jeśli preferujmy naturalne drewno.

Wykładzina dywanowa do pokoju dziecięcego

Szara wykładzina dywanowa w białe kropki w pokoju dziecięcym, w rogu pokoju stoi tipi
Wykładzina dywanowa do pokoju dziecięcego w trzech różnych pastelowych kolorach z motywem w gwiazdki i kropki. Białe meble i ustawione na wykładzinie dywanowej w pokoju dziecka
Jak przekonuje mama Oliwierka na swym blogu (www.martynag.pl) wykładzina dywanowa to znakomity sposób na ocieplenie podłogi i stworzenie miękkiego podłoża do dziecięcych zabaw

Plusem wykładzin dywanowych jest ich niska cena. Wykładziny są miękkie, co sprawia, że doskonale amortyzują upadki. Są również ciepłe, co ma ogromne znaczenie, bo gros maluchów nie tylko odmawia wkładania kapci, ale i krzywo patrzy na antypoślizgowe skarpetki. Mimo rozlicznych namów rodziców widok biegającego na boso po podłodze dziecka nie należy do rzadkości. W sklepach aż roi się od wykładzin dywanowych dedykowanych do pokoju dziecięcego. Dla chłopców są wykładziny przypominające ulice z sygnalizacjami świetlnymi, dla dziewczynek znajdą się w motylki, kucyki, czy lale. Nic tylko zabrać ze sobą malucha na zakupy i pozwolić mu urządzić własne cztery kąty. Wybierając wykładzinę dywanową warto zdecydować się na taką z krótkim lub gęstym włosem, bo w niej będzie zbierało się mniej kurzu. Dobrze też, by podkład wykładziny był filcowy lub wykonany z piano maty, bo to wyciszy i ociepli podłogę.

Minusem wykładzin dywanowych jest trudność w utrzymaniu czystości. Ciastolina, tusz z mazaków, sierść psa lub kota, plamy z ulubionego soku marchewkowego – wszystko to pochłaniane jest przez wykładzinę. Oczywiście rodzice znaleźli już wiele sposobów na pozbycie się tych brzydko wyglądających i generujących alergię przeszkód, to jednak zwykła wykładzina podłogowa jest kłopotliwa. Wymrażanie gum do żucia, czy odplamianie silnymi detergentami nie tylko zajmuje czas i energię, ale też bywa mało bezpieczne dla alergika. Jeśli już jednak zdecydujemy się na wykładzinę podłogową, warto od razu zaopatrzyć się w odkurzacz piorący, bo ten najlepiej radzi sobie z zabrudzeniami. 

Wykładzina elastyczna w pokoju dziecięcym

Kolorowa wykładzina elastyczna na podłodze w pokoju dziecięcym pokazana w trzech różnych aranżacjach
Wysoka jakość i designerskie wzornictwo sprawiają, że współczesne wykładziny elastyczne już nie kojarzą nam się z czasami PRL-u, a stanowią nowoczesne i efektowne pokrycie podłogowe. Instagram: @forboflooringsystems

Plusem wykładziny elastycznej są właściwości bakteriostatyczne i antystatyczne. Z racji tego, że wykładziny elastyczne są też odporne na rozwój grzybów i bakterii, to sprawdzą się również w pokoikach małych alergików. Kolejną zaletą jest wykończenie takich wykładzin miękką pianką, która skutecznie amortyzuje upadek dziecka. 

Minusem jest estetyka. A przecież podłoga do pokoju dziecięcego oprócz tego, że zdrowa, powinna być też przytulna. Jeśli jednak od strony wizualnej odpowiada Ci wykładzina elastyczna, bądź pewien, że utrzymanie czystości nie zajmie wiele czasu.

Dywan dziecięcy

Na drewnianej podłodze w pokoju dziecięcym leży okrągły szary dywan z wzorem liścia. Wokół znajdują się pluszowe zabawki oraz stoi wiklinowa skrzynia, do której usiłuje wejść wesoło bawiąca się dziewczynka
Dywan dodaje przytulności i jest znakomitym sposobem do wyodrębnienia kącika zabaw w pokoju dziecka. www.noyadesign.pl

Plusem dywanów jest ich ozdobny charakter i ciepło, które nadają pokoikowi. Atmosfera to nie wszystko, miękkie dywany to gwarancja bezpiecznej zabawy i idealnej amortyzacji podczas licznych upadków, które mają miejsce przy nauce chodzenia. Jeśli chcemy w pokoju położyć dywan na całą podłogę, pamiętajmy, by nie wchodził on zbyt głęboko pod szafy czy komody. Utrudnimy sobie wtedy utrzymanie czystości niezwykle istotnej w pokoiku malucha. Małe dywaniki, by były bezpieczne powinny posiadać antypoślizgowe spody. Po to, by bieganie i skakanie nie skończyło się wypadkiem. Eksperci, krytykują ideę posiadania dywanu w pokoju alergika, jeśli jednak uprzemy się, by mieć dywan wybierzmy ten z włókien sztucznych – akrylu i polipropylenu. Te materiały nie uczulają, są miękkie w dotyku a ich pielęgnacja jest prosta. Mają też zaletę dla oka. Z racji tego, że łatwo je ufarbować, dostępne są na rynku w bardzo wielu atrakcyjnych kolorach.

Minusy wiążą się głównie z uczuleniami. Po pierwsze wielu lekarzy odradza dywanik w pokoju alergików, co sprawia, że rodzice są nieufni wobec tego rozwiązania. Po drugie utrzymanie dywanu w czystości wiąże się z częstym odkurzaniem i od czasu do czasu koniecznością prania.

Podłoga korkowa do pokoju dziecka

Podłoga korkowa w pokoju nastoletniego dziecka komponuje się z drewnianą komodą, czarnym metalowym łóżkiem i rowerem opartym o ścianę
Korek to naturalny surowiec, z którego uzyskujemy miękką, ciepłą, wyciszającą podłogę. Fot: @witan_centrum_podlog; Kachel Interior Design

Plusem podłogi korkowej jest je wizualna oryginalność. W dodatku taka podłoga jest miękka, ciepła i doskonale wycisza, co istotne w blokach w których akustyka pozostawia wiele do życzenia. Korek ma właściwości antystatyczne i nie sprawia problemów z utrzymaniem czystości.

Minusem jest ta sama oryginalność, która bywa i zaletą. Nie każdy rodzic chce w dziecięcym pokoiku nowatorskich rozwiązań. 

Mata piankowa do pokoju dziecięcego

Mata piankowa na podłodze w pokoju dziecka jest złożona z puzzlowych elementów w kolorystyce biało-szarej, przypominającej wzór szachownicy
O tym, w jak wielu kształtach i rozmiarach występują maty piankowe możemy się przekonać odwiedzając sklep www.cute-shop.pl

Plusów mat piankowych nie sposób zliczyć. Są na bezpieczne, nie zwijają się podczas zabawy a zdaniem fizjoterapeutów ich twardość sprawia, że małe dzieci lepiej rozwijają się ruchowo niż na miękkim podłożu. Także utrzymanie higieny nie sprawia problemów. Wystarczy wilgotna chustka dla niemowląt i bez problemu pozbędziemy się większości zabrudzeń. Mocną stroną mat piankowych jest również izolacja termiczna. Nawet jeśli mata położona jest na podłodze z płytek dziecko nie zmarznie podczas zabawy. Jeśli zdecydujemy się na matę w kształcie puzzli z literkami lub zwierzątkami na pewno docenimy jej edukacyjną wartość. 

Minusem często bywa materiał z jakiego wykonana jest pianka. Nie kupujmy maty piankowej bez wymaganych norm i atestów. Patrzmy na skład i jeśli znajdziemy w nim formamid, zrezygnujmy z kupna maty. Jeśli zaś nie potrafimy sami ocenić, czy w składzie nie ma szkodliwych substancji, lepiej postawmy na renomowane marki, a nie tańsze warianty z Chin, supermarketów, czy bazarów. 

Podłoga pokoju dziecięcego pokryta wielobarwną mata piankową, na której leży uśmiechnięte kilkumiesięczne dziecko. Wokół znajdują się porozrzucane zabawki
Mata piankowa jako podłoga do pokoju dziecięcego to doskonała izolacja i zapewnienie bezpiecznej zabawy, co jest szczególnie ważne, gdy mamy w domu malucha. Instagram: @cuteshop_pl oraz @noya_design

Tekst: Aneta Martowska

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *