Kuchnia błotna – dwa przykłady przedstawione przez zdolnych rodziców
Kuchnia błotna jest znakomitym pomysłem na zabawy w ogrodzie
Jeśli chcecie sprawić dzieciom ogromną frajdę i zachęcić je do kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu, nic prostszego, po prostu zorganizujcie im w ogrodzie lub na tarasie kuchnię błotną. Na podstawie dwóch przykładów pokażemy wam, jak zrobić kuchnię błotną samemu, co okazuje się wcale nie tak trudne, a przy okazji to świetnie spędzony czas z dziećmi.
Kuchnię błotną można wykonać samodzielnie
Pani Sylwia, mama dwóch chłopców i właścicielka profilu na Instagramie @ona_buduje zdecydowała wraz z mężem, że kuchnia błotna będzie idealnym prezentem urodzinowym dla ich starszego syna. Rodzice tym sposobem chcieli zrobić mu wyjątkowy upominek, bowiem chłopiec od zawsze chętnie pomagał w pracach kuchennych. Godzinami mógł stać przy zlewie i zmywać naczynia, przelewać wodę w miseczkach itp.
Początkowo pani Sylwia szukała firm, które zajmują się wykonaniem kuchni błotnych, jednak wszystkie mieściły się w dość odległych częściach kraju, przez co koszty wysyłki okazały się niebagatelne. Rodzicom zależało również, by kuchnia miała stanowiska dla dwójki dzieci, a przy tym nie zajęła całego ogrodu. Po krótkim namyśle jednogłośnie postanowiono, że kuchnię błotną skrojoną na miarę potrzeb dwójki maluchów zbudują sami.
Wykonanie kuchni błotnej zespołowo przebiega sprawniej
Rozważano użycie w tym celu europalet, jednak dokładne wyczyszczenie i oszlifowanie drewna pakietowego zajęliby zbyt dużo czasu. Zakupiono w sklepie budowlanym gotowe deski, wkręty i blaszki. Pani Sylwia zaprojektowała całość w programie komputerowym, by zwizualizować ostateczny wygląd kuchni. Obliczyła również, jakie powinna mieć ona wymiary, by dzieci mogły swobodnie z niej korzystać.
Kuchnię wykonano w dwa weekendy, by zdążyć przed urodzinami solenizanta. W jej powstawaniu uczestniczyła cała rodzina, był to więc czas spędzony na wspólnym działaniu. Mama wszystko mierzyła, tata docinał i szlifował krawędzie, a potem razem wszystkie elementy skręcali i malowali. Dzieciom tak spodobała się wykonana przez rodziców kuchnia błotna, że korzystają z niej bez przerwy, wykorzystując do zabawy wszystko, co jest dostępne w zasięgu ich wzroku: ziemię, patyki, kamienie. Obaj przygotowują zupki i deserki dla całej rodziny.
Podstawą wykonania kuchni błotnej jest dokładne wymierzenie i przycięcie desek
Najpierw powstał szkielet konstrukcji i zostały wykonane plecy kuchni. W tym celu wykorzystano cztery długie belki w rozstawie co 50 cm i do nich przykręcano deski na długość kuchni czyli 150 cm, jedna obok drugiej. Potem wykonane zostały 3 poprzeczki z kwadratowych belek i przymocowano je do pleców. Do powstałego szkieletu i poprzeczek przymocowano blat ze sklejki i półkę na dole.
Pomalowano całość szarą farbą wodoodporną. Wykonano drzwiczki na standardowych zawiasach, przymocowano pokrętła, palniki i haczyki. Z resztki sklejki zrobiono jeszcze półeczkę na górze.
Detale decydują o końcowym wyglądzie kuchni błotnej
Półkę na dole wykonano ze sklejki, a ze skrawków wycięto palniki i pomalowano je czarną farbą tablicową. Zresztą tą samą farbą pomalowaliśmy tablice, by dzieci mogły po niej rysować kredą. Czerwone pokrętła wykonano z zakrętek po mleku. Drzwiczki zrobiono z resztek sklejki i desek, tak żeby nic się nie zmarnowało. Dokupiono haczyki do powieszenia drewnianych łyżek, garnuszki i oczywiście słoiki z kranikiem, żeby maluchy nie biegały co chwilę do domu po wodę. Efekt końcowy zachwycił wszystkich, a kuchnia błotna stała się ulubionym miejscem zabaw w ogrodzie.
Kuchnia błotna dla majsterkowiczów w 10 krokach
Wiosną, kiedy w większości państw był lockdown, Claire chciała zorganizować Wrenie miejsce do zabawy w ogrodzie – a błotna kuchnia była idealnym rozwiązaniem.
Najważniejszy jest pomysł na kuchnię błotną
Kiedy w czasie spaceru przypadkowo natknęli się na porzuconą starą umywalkę, wówczas pojawił się pomysł skonstruowania kuchni błotnej. W krótkim czasie z paneli ogrodzeniowych powstała zgrabna kuchnia w sam raz do błotnych zabaw, gdzie można się nawet trochę beztrosko pobrudzić. Łączny koszt zakupionych materiałów do budowy kuchni nie przekroczył 40 funtów.
Etapy powstawania kuchni błotnej
Paul rozpoczął pracę od zbudowania ramy kuchni błotnej z drewna 3×2 CLS. Wzmocnił dodatkowo obszar, w którym została osadzona umywalka. Kolejnym etapem było obudowanie tyłu i boków kuchni deskami z paneli ogrodzeniowych. Dodano blat stołu oraz „piekarnik”, poprzez docięcie płyty OSB do odpowiedniego rozmiaru i przymocowanie drzwiczek za pomocą standardowych zawiasów i zasuwki firmy Screwfix. Następnie zeszlifowano konstrukcję i pomalowano całość farbą do ogrodzeń Cuprinol w kolorze „Silver Copse” oraz zabezpieczono lakierem do drewna.
Niezbędne są akcesoria do wyposażenia kuchni błotnej
Oczywiście żadna kuchnia błotna nie jest kompletna bez garnków i niezbędnych akcesoriów. W tym celu użyto starych patelni, a dokupiono jedynie plastikowe przybory od ,,Asdy”.
Claire i Paul dodali jeszcze małą półkę nad blatem roboczym, by można było ustawić na niej rośliny w doniczkach i ozdobne pojemniki. Na zakończenie wisienką na torcie okazało się przytwierdzenie dekoracyjnych liter tworzących napis ,,Cub” (nawiązanie do ,,Niedźwiadka”- pieszczotliwego pseudonimu Wreny).
Zrób kuchnię błotną w 10 krokach
Krok 1
Wykonaj szkielet kuchni wykorzystując belki drewniane 3×2 cm.
Krok 2
Zbuduj ramę wokół miejsca w którym zamontujesz umywalkę (my wybraliśmy umywalkę Belfast, ale inne też będą się nadawać).
Krok 3
Zamontuj umywalkę, następnie zrób miejsce na odpływ wody.
Krok 4
Używając desek, zabuduj blat i ścianę tylną.
Krok 5
Zamontuj deski również po bokach kuchni. My postanowiliśmy do kuchni dodać piekarnik. Żeby zrobić drzwi od piekarnika ucięliśmy wymierzony kawałek blatu z płyty OSB, następnie wykonaliśmy ramkę z desek. Drzwi przykręciliśmy do kuchni na standartowe zawiasy.
Krok 6
Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, pomaluj kuchnię na wybrany kolor (jeśli oczywiście chcesz). My użyliśmy farby do drewna w kolorze Silver Copse oraz bezbarwnego lakieru.
Krok 7
Jeżeli chcesz uatrakcyjnić swój piekarnik, wytnij 4 kółka z desek i przyklej lub przykręć je do blatu. Następnie zamontuj 4 okrągłe gałki, które będą pokrętłami.
Krok 8
Czas wyposażyć naszą kuchnię! My użyliśmy w tym celu starych patelni, które mieliśmy w domu. Dokupiliśmy jedynie plastikowe przybory kuchenne.
Krok 9
Przykręć półkę nad umywalką, żeby móc ustawiać na niej pojemniki i inne elementy dekoracyjne. My dodatkowo dorobiliśmy również rączkę pod umywalką, która niczego nie otwiera (co irytuje naszą córkę).
Krok 10
Ciesz się efektami swojej pracy! Może wspólnie z dzieckiem ugotujecie zupę z błota okraszoną płatkami kwiatów?
Jak sprawdzają się kuchnie w użytkowaniu możecie podglądać na profilach: @ona_buduje oraz @our_home_on_sandridge
Jak zrobić kuchnię błotną ze skrzynek owocowych oraz inne pomysłowe patenty na kuchnię DIY znajdziesz tutaj: https://projektpokoik.pl/kuchnie-blotne-diy-dla-dzieci/
Tekst: S.M.