Kuchnia błotna – dwa przykłady przedstawione przez zdolnych rodziców

Kuchnia błotna jest znakomitym pomysłem na zabawy w ogrodzie

Jeśli chcecie sprawić dzieciom ogromną frajdę i zachęcić je do kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu, nic prostszego, po prostu zorganizujcie im w ogrodzie lub na tarasie kuchnię błotną. Na podstawie dwóch przykładów pokażemy wam, jak zrobić kuchnię błotną samemu, co okazuje się wcale nie tak trudne, a przy okazji to świetnie spędzony czas z dziećmi.

Kuchnia błotna, przy której bawi się dziewczynka i dwóch chłopców. Wszyscy mieszają łyżkami w małych garnkach
Kuchnia błotna dla dwójki dzieci zaprojektowana przez mamę, wykonana przez tatę

Kuchnię błotną można wykonać samodzielnie

Pani Sylwia, mama dwóch chłopców i właścicielka profilu na Instagramie @ona_buduje  zdecydowała wraz z mężem, że kuchnia błotna będzie idealnym prezentem urodzinowym dla ich starszego syna. Rodzice tym sposobem chcieli zrobić mu wyjątkowy upominek, bowiem chłopiec od zawsze chętnie pomagał w pracach kuchennych. Godzinami mógł stać przy zlewie i zmywać naczynia, przelewać wodę w miseczkach itp.

Początkowo pani Sylwia szukała firm, które zajmują się wykonaniem kuchni błotnych, jednak wszystkie mieściły się w dość odległych częściach kraju, przez co koszty wysyłki okazały się niebagatelne. Rodzicom zależało również, by kuchnia miała stanowiska dla dwójki dzieci, a przy tym nie zajęła całego ogrodu. Po krótkim namyśle jednogłośnie postanowiono, że kuchnię błotną skrojoną na miarę potrzeb dwójki maluchów zbudują sami.

Kuchnia błotna w fazie projektu graficznego, na którym są naniesione wymiary
Projekt kuchni błotnej wykonany w prostym programie do projektowania – Sketchup

Wykonanie kuchni błotnej zespołowo przebiega sprawniej

Rozważano użycie w tym celu europalet, jednak dokładne wyczyszczenie i oszlifowanie drewna pakietowego zajęliby zbyt dużo czasu. Zakupiono w sklepie budowlanym gotowe deski, wkręty i blaszki. Pani Sylwia zaprojektowała całość w programie komputerowym, by zwizualizować ostateczny wygląd kuchni. Obliczyła również, jakie powinna mieć ona wymiary, by dzieci mogły swobodnie z niej korzystać.

Kuchnia błotna dostosowana do zabawy dwójki dzieci, na jej blacie znajdują się dwie miski i dwa słoiki z wodą

Kuchnię wykonano w dwa weekendy, by zdążyć przed urodzinami solenizanta. W jej powstawaniu uczestniczyła cała rodzina, był to więc czas spędzony na wspólnym działaniu. Mama wszystko mierzyła, tata docinał i szlifował krawędzie, a potem razem wszystkie elementy  skręcali i malowali. Dzieciom tak spodobała się wykonana przez rodziców kuchnia błotna, że korzystają z niej bez przerwy, wykorzystując do zabawy wszystko, co jest dostępne w zasięgu ich wzroku: ziemię, patyki, kamienie. Obaj przygotowują zupki i deserki dla całej rodziny.

Wszystkie deski równo przycięte ułatwiają sprawne zbudowanie kuchni błotnej
Gotową kuchnie błotną możecie też podziwiać na instagramowym koncie @ona_buduje 

Podstawą wykonania kuchni błotnej jest dokładne wymierzenie i przycięcie desek

Najpierw powstał szkielet konstrukcji i zostały wykonane plecy kuchni. W tym celu wykorzystano cztery długie belki w rozstawie co 50 cm i do nich przykręcano deski na długość kuchni czyli 150 cm, jedna obok drugiej. Potem wykonane zostały 3 poprzeczki z kwadratowych belek i przymocowano je do pleców. Do powstałego szkieletu i poprzeczek przymocowano blat ze sklejki i półkę na dole.

Kuchnia błotna przed złożeniem w całość składała się z równo przyciętych i zbitych desek
Pani Sylwia fotografowała każdy etap powstawania ogrodowej kuchni

Pomalowano całość szarą farbą wodoodporną. Wykonano drzwiczki na standardowych zawiasach, przymocowano pokrętła, palniki i haczyki. Z resztki sklejki zrobiono jeszcze półeczkę na górze.

Elementy z których powstała kuchnia błotna. Kuchnia błotna przed malowaniem i po malowaniu
Do wykonania zlewów w kuchni błotnej wykorzystano metalowe miseczki znalezione w kuchni

Detale decydują o końcowym wyglądzie kuchni błotnej

Półkę na dole wykonano ze sklejki, a ze skrawków wycięto palniki i pomalowano je czarną farbą tablicową. Zresztą tą samą farbą pomalowaliśmy tablice, by dzieci mogły po niej rysować kredą. Czerwone pokrętła wykonano z zakrętek po mleku. Drzwiczki zrobiono z resztek sklejki i desek, tak żeby nic się nie zmarnowało. Dokupiono haczyki do powieszenia drewnianych łyżek, garnuszki i oczywiście słoiki z kranikiem, żeby maluchy nie biegały co chwilę do domu po wodę. Efekt końcowy zachwycił wszystkich, a kuchnia błotna stała się ulubionym miejscem zabaw w ogrodzie.

Kuchnia błotna dla majsterkowiczów w 10 krokach

Wiosną, kiedy w większości państw był lockdown, Claire chciała zorganizować Wrenie miejsce do zabawy w ogrodzie – a błotna kuchnia była idealnym rozwiązaniem.

Wyeksponowana kuchnia błotna z akcesoriami, obok stoi zadowolona trzyletnia dziewczynka
Kuchnia błotna w krótkim czasie stała się ulubionym miejscem zabaw w ogrodzie

Najważniejszy jest pomysł na kuchnię błotną

Kiedy w czasie spaceru przypadkowo natknęli się na porzuconą starą umywalkę, wówczas pojawił się pomysł skonstruowania kuchni błotnej. W krótkim czasie z paneli ogrodzeniowych powstała zgrabna kuchnia w sam raz do błotnych zabaw, gdzie można się nawet trochę beztrosko pobrudzić. Łączny koszt zakupionych materiałów do budowy kuchni nie przekroczył 40 funtów.

Kuchnia błotna, a jej blacie Dziewczynka układa kamyczki, jest pochłonięta zabawą
Ciekawe, jaka pyszna potrawa powstanie z tych kamyczków równo ułożonych na blacie kuchni błotnej

Etapy powstawania kuchni błotnej

Paul rozpoczął pracę od zbudowania ramy kuchni błotnej z drewna 3×2 CLS. Wzmocnił dodatkowo obszar, w którym została osadzona umywalka. Kolejnym etapem było obudowanie tyłu i boków kuchni deskami z paneli ogrodzeniowych. Dodano blat stołu oraz „piekarnik”, poprzez docięcie płyty OSB do odpowiedniego rozmiaru i przymocowanie drzwiczek za pomocą standardowych zawiasów i zasuwki firmy Screwfix. Następnie zeszlifowano konstrukcję i pomalowano całość farbą do ogrodzeń Cuprinol w kolorze „Silver Copse” oraz zabezpieczono lakierem do drewna.

Niezbędne są akcesoria do wyposażenia kuchni błotnej

Oczywiście żadna kuchnia błotna nie jest kompletna bez garnków i niezbędnych akcesoriów. W tym celu użyto starych patelni, a dokupiono jedynie plastikowe przybory od ,,Asdy”. 

Claire i Paul dodali jeszcze małą półkę nad blatem roboczym, by można było ustawić na niej rośliny w doniczkach i ozdobne pojemniki. Na zakończenie wisienką na torcie okazało się przytwierdzenie dekoracyjnych liter tworzących napis ,,Cub” (nawiązanie do ,,Niedźwiadka”- pieszczotliwego pseudonimu Wreny).

Kuchnia błotna została zainspirowana leżącym przy polnej drodze przybrudzonym zlewem
Inspiracją do zbudowania kuchni błotnej okazała się umywalka przypadkowo znaleziona w czasie spaceru

Zrób kuchnię błotną w 10 krokach

Krok 1
Wykonaj szkielet kuchni wykorzystując belki drewniane 3×2 cm.

Krok 2
Zbuduj ramę wokół miejsca w którym zamontujesz umywalkę (my wybraliśmy umywalkę Belfast, ale inne też będą się nadawać).

Jak powstawała kuchnia błotna - Mężczyzna przycina piłą elektryczną deski, następnie je szlifuje
Etapy powstawania kuchni błotnej. Praca przebiega sprawniej, gdy dysponujemy odpowiednimi sprzętami

Krok 3
Zamontuj umywalkę, następnie zrób miejsce na odpływ wody.

Krok 4
Używając desek, zabuduj blat i ścianę tylną.

Krok 5
Zamontuj deski również po bokach kuchni. My postanowiliśmy do kuchni dodać piekarnik. Żeby zrobić drzwi od piekarnika  ucięliśmy wymierzony kawałek blatu z płyty OSB, następnie wykonaliśmy ramkę z desek. Drzwi przykręciliśmy do kuchni na standartowe zawiasy.

Krok 6
Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, pomaluj kuchnię na wybrany kolor (jeśli oczywiście chcesz). My użyliśmy farby do drewna w kolorze Silver Copse oraz bezbarwnego lakieru. 

Zbliżenie na pokrętła kuchni błotnej zrobione z gałek do drzwi
Detale decydują o końcowym wyglądzie kuchni błotnej

Krok 7
Jeżeli chcesz uatrakcyjnić swój piekarnik, wytnij 4 kółka z desek i przyklej lub przykręć je do blatu. Następnie zamontuj 4 okrągłe gałki, które będą pokrętłami.

Krok 8
Czas wyposażyć naszą kuchnię! My użyliśmy w tym celu starych patelni, które mieliśmy w domu. Dokupiliśmy jedynie plastikowe przybory kuchenne. 

Kuchnia błotna, efekt końcowy w różnych ujęciach

Krok 9
Przykręć półkę nad umywalką, żeby móc ustawiać na niej pojemniki i inne elementy dekoracyjne. My dodatkowo dorobiliśmy również rączkę pod umywalką, która niczego nie otwiera (co irytuje naszą córkę).

Krok 10
Ciesz się efektami swojej pracy! Może wspólnie z dzieckiem ugotujecie zupę z błota okraszoną płatkami kwiatów?

Gotowa kuchnia błotna. Mała dziewczynka bawi się przy swojej kuchni błotnej

Jak sprawdzają się kuchnie w użytkowaniu możecie podglądać na profilach: @ona_buduje oraz @our_home_on_sandridge

Jak zrobić kuchnię błotną ze skrzynek owocowych oraz inne pomysłowe patenty na kuchnię DIY znajdziesz tutaj: https://projektpokoik.pl/kuchnie-blotne-diy-dla-dzieci/

Tekst: S.M.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *