Biurko regulowane, rosnące z dzieckiem, nowoczesne czy może stara norweska ławka? Które spełni oczekiwania ucznia?

Czym się kierować wybierając biurko dla dziecka

Biurko to podstawowy mebel w pokoju ucznia. To przy nim dziecko spędza długie godziny, pisząc wypracowania z polskiego, pracując na komputerze, czy sklejając bryły na zajęcia z matematyki. Czas spędzony za biurkiem może odpłacić się nie tylko wzorowym świadectwem, ale i wadami postawy u dziecka. Dlatego warto tak wybrać biurko, by było jednocześnie ładne, funkcjonalne i wygodne, a praca przy nim kojarzyła się z komfortem i przyjemnością.

biurko dla dziecka aranżacje pokoju ucznia
Biurko Mebelflexa wyposażone jest w regulację wysokości oraz nachylenie blatu.

Wybór biurka dla ucznia to, wbrew pozorom, niełatwe zadanie. Zanim kupimy mebel trzeba wziąć pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, czy funkcjonalność  mebla, ale przede wszystkim dopasować rozmiar biurka do wzrostu naszego dziecka. 

biurko dla dziecka odpowiednia wysokość
Siedząc przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy, ręce swobodnie ułożone na blacie a stopy na ziemi lub podnóżku. www.sklep.mebleflexa.pl

Wysokość biurka

Dobierając wysokość biurka warto zwrócić uwagę na zachowanie prawidłowej postawy dziecka. Siedząc przy biurku uczeń ma mieć proste plecy, ręce swobodnie położone na blacie, a stopy w całości postawione na podłodze lub podnóżku. Warto więc na zakupy do sklepu meblowego wybrać się z dzieckiem. Następnie posadzić je przy wybranym biurku i sprawdzić, czy pomiędzy ramieniem a przedramieniem dziecka jest kąt prosty (90°).  To oznacza, że nawet biurko pierwszoklasisty nie będzie małe. Zakładając, że siedmiolatek ma między 115-125 cm wzrostu, jego biurko powinno mieć od 55 cm do 60 cm wysokości i między 50 a 55 cm głębokości. Aby ułatwić sobie życie i zrezygnować z rozwiązywania zagadek matematycznych, warto kupić mebel o regulowanej wysokości blatu. Takie posunięcie sprawi, że nie trzeba co 2 lata zmieniać wyposażenia pokoju, bo  regulowane biurko będzie „rosło” wraz z dzieckiem.

pokój dziewczynki a w nim odpowiednie biurko dla dziecka
Jeśli biurko jest zbyt wysokie dla dziecka, można zastosować wyższe krzesełko lub inne z większą regulacją wysokości. Instagram: bambuszki_
designerskie biurko w pokoju dziecka
Regulowane, rosnące z dzieckiem biurko Caroti z wyściełaną ławką w oryginalnym marynistycznym stylu. www.luxuryproducts.pl
biurko dla dziecka do małego pokoju
Biurko PÅHL jest regulowane w trzech wysokościach: 59, 66 i 72 cm. fot. Ewa Wąsikowska-Tomczyńska

Blat na miarę dorosłego

W biurkach dla osób dorosłych blat ma 120-160 cm szerokości. Biurko dla ucznia nie powinno być wiele mniejsze. Ma on móc swobodnie korzystać na nim z książek, zeszytów do ćwiczeń, czy bloków rysunkowych, a te przecież zajmują powierzchnię. Jeśli dodatkowo na biurku będzie stał komputer warto pomyśleć o meblu z wysuwaną półką na klawiaturę i mysz. Taka półka nie tylko oszczędza miejsce, ale też wymusza u dziecka prawidłową postawę ciała. Monitor na biurku sprawia, że rodzic, kupując biurko, powinien wziąć pod uwagę jeszcze jedną zmienną – odległość między ekranem a oczami dziecka. Ta bezpieczna odległość to 50 cm. Choćby z tej przyczyny blat biurka ucznia powinien być szerszy niż mogłoby nam się to początkowo wydawać.

biurko elektrycznie regulowane
Biurko z elektrycznie regulowaną wysokością a do tego ergonomiczny fotel od: www.ergodesk.com.pl

Biurko dla dziecka pełne szuflad i schowków

Jeśli chodzi o estetykę wybór oczywiście należy do urządzającego. Są rodzice, którzy postawią na nowoczesny design, ale nie brakuje też takich, którzy do dziecięcego pokoiku decydują się wstawić stylowe niemieckie lub skandynawskie biurka. Choć nie kojarzą nam się one z przestrzenią typową dla ucznia, pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę. Są one bowiem wyjątkowo wygodne. Bez względu na gusta jednak pewne jest, że jeśli nie chcesz bałaganu w pokoju, biurko powinno mieć szuflady. Gdy ich nie będzie, książki, zeszyty oraz farby będą stały na wierzchu, zbierając kurz. U ucznia szkoły podstawowej  na biurku wystarczy wygospodarować miejsce na plan lekcji i przybory do pisania. Ale im dziecko starsze, tym więcej będzie  potrzebnych miejsc do schowania pomocy szkolnych. Dobrze więc, by szafki i szuflady w biurku umiejscowione były tak, aby siedzącemu wygodnie było sięgać po przybory bez konieczności wstawania.

gdzie przechowywać rzeczy do nauki
Miejsca na przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy do nauki i pracy. www.ikea.pl
stare biurko
Stare norweskie lub niemieckie biurka i krzesła są wyjątkowo wygodne. Instagram: @nebule_pl
niebieskie biurko dla dziecka
Niebieskie biurko z poziomą nadstawką firmy Minko w połączeniu ze starym krzesełkiem
biurko w stylu skandynawskim
Biurko Vogel świetnie pasuje do minimalistycznych i skandynawskich pokoików. www.borcas.eu  @borcaseu

Idealne miejsce na biurko dla dziecka

Nie bez znaczenia jest gdzie postawimy biurko. Najlepiej oczywiście, by stało przy oknie tak, by uczeń jak najdłużej mógł korzystać z naturalnego światła dziennego. Biurko osoby praworęcznej powinno więc stać przodem lub lewym bokiem do okna, a leworęcznej – przodem lub prawym bokiem do okna. Takie ustawienie sprawi, że siedzący przy biurku nie będzie zasłaniał sobie światła. Rolety lub żaluzje w oknie pozwolą zaś uporać się z nadmiernym nasłonecznieniem miejsca do pracy. Uczniowie, którzy na blacie trzymają komputer, nie powinni mieć ustawionego biurka na ścianie przeciwległej do okna, bo słońce będzie utrudniać im odrabianie lekcji.

W trosce o komfort dziecka dobrze jest nie ustawiać biurka tyłem do drzwi wejściowych. Dekoncentruje to siedzącego za biurkiem i zmusza do odwracania się, gdy ktoś wchodzi. Choć lepiej jest pracować przy świetle dziennym z pewnością każdemu uczniowi zdarzy się korzystać ze sztucznego oświetlenia. Lampka, stojąca na biurku powinna mieć ruchomą główkę i ramię, by w zależności od potrzeby siedzący sam kierował strumień światła. Dziecko praworęczne powinno mieć taką lampkę z lewej strony biurka, a leworęczne z prawej. Dzięki temu pisząca dłoń nie będzie rzucała cienia na pisany tekst.

Biurko osoby praworęcznej powinno stać przodem lub lewym bokiem do okna, a leworęcznej – przodem lub prawym bokiem do okna. www.ikea.pl

Krzesło do kompletu

Wygodne biurko nie wystarczy do tego, by dziecko podczas odrabiania lekcji zachowało prawidłową postawę ciała. Do kompletu potrzebne jest dobrze dobrane krzesło. Powinno mieć regulowaną wysokość siedziska. Dla ucznia w pierwszych klasach szkoły podstawowej właściwie ustawiona wysokość oscyluje między 40 a 50 cm. Pamiętajmy, że gdy dziecko siada przy biurku, krzesło powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa a stopy spoczywać na podłodze. Dodatkowo warto, by krzesło było wyposażone w podłokietniki, które wymuszają prawidłową pozycję ciała przy siedzeniu.

Wygodne krzesło z podłokietnikami oraz meble na indywidualne zamówienie z wrocławskiej firmy PD Meble. Instagram: pdmeble
Krzesła do biurek Ergodesk posiadają szwajcarskie certyfikaty SGS oraz ISO9001. www.ergodesk.pl

Tekst: Aneta Martowska

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *