Pokój w stylu Wednesday, czyli jak wprowadzić elementy Addamscore do pokoju nastolatki

Ogromna popularność serialu Wednesday Tima Burtona (transmitowanego w serwisie Netflix), który koncentruje się na ikonicznej, niewzruszonej nastoletniej córce rodziny Addamsów, wzbudziła wśród fanów pragnienie włączenia odrobiny gotyckiego stylu do swoich wnętrz. Pokój Wednesday i jego elementy to estetyka inspirowana ciemnym i ponurym stylem Rodziny Addamsów nazywana bywa Addamscore. Jest zupełnym przeciwieństwem ultradziewczęcego Barbiecore – stylu, który w serialu Wednesday promuje współlokatorka Środy – Enid. Choć właściwie do wystroju drugiej połowy pokoju bardziej pasuje określenie Rainbowcore.

Pokój Wednesday i Enid w akademiku Nevermore
Jeden pokój a w nim dwa skrajnie różne style w serialu Wednesday. Materiały prasowe NETLIX

Przestrzeń podzielona na różne charaktery

Pokój Wednesday i Enid w akademiku Nevermore to zderzenie tęczy i czarnego, monochromatycznego mroku, czyli podkreślenie całkowitego przeciwieństwa między dziewczynkami.
Mark Scruton, scenograf Wednesday, opowiada, że ten pokój był pierwszym, który zaprojektowali wspólnie z Timem Burtonem. Wiedzieli, że będą w nim mieszkać dwie przeciwstawne postacie, dlatego projektowo i dosłownie przedzielili ten pokój na pół. Centralnym elementem tej przestrzeni jest ogromne witrażowe okno z motywem pajęczej sieci.

Mroczna, gotycka połowa pokoju Wednesday. Materiały prasowe NETLIX

Po stronie Wednesday przestrzeń jest mroczna, oszczędnie ozdobiona intrygującymi zabytkowymi i antycznymi przedmiotami w niemal całkowicie czarnej palecie. Znajdują się tam przedmioty inspirowane stylem gotyckim i wiktoriańskim. Jest w nim stara maszyna do pisania przywieziona z Ameryki i biurko ściągnięte z Londynu. Oryginalny długo wyszukiwany przez scenarzystę żyrandol oraz mały antyczny zegar w kształcie tuby nixie. Czarne żelazne łóżko, stary gramofon z wielką złotą tubą i mroczne punktowe oświetlenie.

Wednesday w mrocznym pokoju w stylu Addamsów
Ciemny ale spójny i konsekwentny w stylu pokój Wednesday

Meble i dodatki idealne do pokoju w stylu Addamsów

Skopiowanie pokoju Wednesday i spędzanie w nim dużo czasu, raczej nie poprawi naszego nastroju. Trzeba więc uważać, żeby nie zamienić swojego pokoju w nawiedzony dom. Kilka mistycznych motywów i upiornych detali w zupełności wystarczy. Postaraliśmy się wyszukać kilka dodatków, które w tym pomogą. Pierwsza myśl, kiedy myśleliśmy o mrocznym pomieszczeniu to zaprojektowane przez Maarten Baas (jednego z designerów tworzących użytkowe dzieła sztuki dla marki Moooi) meble z rodziny Smoke Furniture. Należą do nich fotel, krzesło oraz żyrandol. Wszystkie elementy łączy charakterystyczny styl ale każdy egzemplarz jest inny ze względu na nietypowy proces produkcji, czyli spalanie drewnianych części, następnie zabezpieczanych żywicą epoksydową. Chyba nie musimy dodawać, że są upiornie drogie?

Smokie Furniture projektu Martensa Baasa
Meble z rodziny Smoke Furniture można kupić tu: www.moooi.com

Jak już mamy na czym siedzieć, to proponujemy kilka innych dodatków. Poniżej zobaczycie piękne lustro, które nawiązuje do witrażowych okien w akademiku, dwie przerażające dłonie, które z opisu wynika, że służą za podpórkę do szklanej kuli, ale według nas mogą być praktycznym miejscem do przechowywania biżuterii. Motyw rączki znaleźliśmy zarówno w świeczkach, ozdobie z Ikea jak i sklepie z oświetleniem. Bardzo praktyczny kinkiet podtrzymywany przez „pana Rączkę” świetnie powinien pasować. Do tego metalowe czarne łóżko Minnen, gotyckie świeczniki oraz koronkowa mroczna tapeta na jednej ścianie i pokój w stylu Addamscore gotowy.

Figurka dłoni, mroczny, gotycki detal do pokoju nastolatki w stylu Wednesday
Dekoracja, (uchwyt na kryształową kulę) – wykonana z ręcznie malowanej żywicy syntetycznej: www.metal-shop.pl
Kinkiet na uchwycie w kształcie rączki w stylu pokoju Wednesday
Kinkiet w kształcie dłoni: www.lampyiswiatlo.pl
Witrażowe gotyckie lustra do pokoju nastolatki
Metalowe lustra i mroczna czarna tapeta idealne przedmioty do ozdoby ścian w pokoju Wednesday
Lustra od: www.beliani.pl; Tapeta: etapety.pl
Ozdoby w kształcie dłoni i gotycka ciemna tapeta
Dłoń-ozdoba oraz dłoń świeczka i piękna czarna tapeta.
www.ikea.com, decorlovers.pl, redro.pl

Kolorowy pokój nastolatki

Popatrzmy teraz na drugą stronę pokoju. Mimo swojej odrazy do kolorów Wednesday w końcu też czasami spogląda na część zajmowaną przez Enid. Inspiracją pokoju drugiej bohaterki był K-pop, którym interesuje się prywatnie scenarzysta. K-pop, czyli koreański pop, to  gatunek muzyki popularnej, który łączy w sobie elementy muzyki dance, ballad, electropop, hip-hop, rock, jazz, pop opera, blues i muzyki klasycznej. Jak to przekłada się na pokój Enid? Otóż wybrane tam zostały wszystkie kolory i tekstury jednocześnie. Na jej łóżku jest kilka narzut w różnych wzorach, dookoła pokoju zwisają zasłony w przeróżnych fakturach i barwach, często ozdobione dodatkowo świetlnymi łańcuchami. Znajdziemy tam kolorowe maskotki, błyszczące jednorożce i motywy tęczy. Dużo różu, czyli trochę w stylu Barbiecore. Tęczowe metalowe łóżko ozdobione jest kolorowymi pomponami. 

W kolorowej części pokoju Wednesday bardzo kontrastuje. Materiały prasowe NETLIX
To właśnie jest królestwo Enid. Materiały prasowe NETLIX
Pluszowe misie, jednorożce i masa kolorów w pokoju Enid. Materiały prasowe NETLIX

W kolorowej części pokoju ważną rolę odegrało oświetlenie. W tym jednym wnętrzu znajduje się blisko 90 praktycznych lampek — od bajkowych łańcuchów, przez lampki biurkowe, po ukryte pod przedmiotami.
Wyszukanie przedmiotów do pokoju Enid było banalnie proste. To nasze ulubione znaleziska pasujące do stylu „kolorowo i wielofakturowo”.

Dodatki do pokoju w stylu Enid

Welwetowe, kolorowe poduszki w kształcie muszli
Welwetowe poduszki w kształcie muszli w różnych kolorach. www.lampsandco.pl
Maskotki i figurki w kształcie jednorożca
Maskotki i figurki jednorożców. www.smyk.pl
Metalowe, różowe łózko do pokoju nastolatki
Różowa metalowa rama łóżka: www.vidaxl.pl
Kolorowy łańcuch świetlny w kształcie kulek, cotton balls
Cotton balls, multi color. Zestaw składający się z kolorowych kulek i kabla przeznaczony jest do samodzielnego montażu: www.bogatewnetrza.pl
skandynawskie drewniane biurko na białych metalowych nogach
Małe drewniane biurko w stylu skandynawskim: www.mebel-partner.pl
biurko i krzesło do pokoju dziecka w stylu skandynawskim
Drewniane biurko z przykryciem i krzesło do biurka wykonane z drewna z metalową ramą: www.zara.com
różowy jednorożec w stylu Barbiecore, świeczka
Świeca jednorożec, różowa: www.costa.pl

Piękne metalowe łóżko w kolorze różowym, trzeba jednak będzie własnoręcznie przyozdobić w wielobarwne chwosty czy pompony. Do tego tęczowe lampki cotton ballsy, które można zawiesić w dowolny sposób. Dodajmy choć jednego jednorożca. Ten, który znaleźliśmy jest naprawdę uroczy. Enid ma w pokoju całkiem zwyczajne biurko i krzesło, trochę w stylu skandynawskim i takie też bez problemu można znaleźć w popularnych sklepach.
Podobno szukanie rekwizytów do pokoju Enid było fantastyczną zabawą również dla scenografów. Na wszystkich stołach, skrzyniach i kozłach poza planem leżały ogromne sterty kolorowych, niesamowitych przedmiotów, które wymieniane i dodawane były podczas kręcenia scen.
A Wy w którym pokoju czylibyście się jak u siebie?

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *